First Dual Win a Year in the Making

Grayson Blalock, Editor-in-Chief

Hang on for a minute...we're trying to find some more stories you might like.


Email This Story






CARBON VALLEY — Erie’s swim team won their first-ever dual when they defeated Brighton 114-72 on Wednesday night.

 

Leading the way for Erie was senior star Payten Irwin, who won the 100 fly and 200 IM, as well as freshman sensation Anna Lillie, who won the 100 back and finished second in the 200 free, posting a state qualifying 1:08.22 in the back, giving Erie a state qualifier in every event less than two weeks into the season.

 

“I’m a senior now and this team is only in its second year so it’s super special to see how fast we are developing and achieving our goals!” said Irwin.

 

Lillie and Irwin are both qualified for five individual events. Irwin has swum on all three qualifying relays, and Lillie has swum two of them.

 

“I’ve been a swimmer for about five years now, and I swim club competitively year round. I came into the high school season with a lot of experience and fast times. I mean, it feels pretty cool, because I’ve never been acknowledged for my accomplishments like I have at Erie!” said Lillie.

 

Lillie isn’t the only freshman making waves. Anna Dunn and Kambrie Payne have also posted state qualifying times in multiple events, and have been on state qualifying relays.

 

“It’s awesome to see freshmen step up and perform where they’re needed and all three of those girls have done amazing,” exclaimed Irwin. “I couldn’t be more proud of them!”

 

And now, the Tigers will go into 2020 with an expanded state team, and their first-ever dual win.

 

The full results are below

Diving

*1st    Nyah Sanchez    Erie (CO)    Final        215.75

2nd    Isabella Barone    Brighton (CO)    Final        211.65

3rd    Talynn Gaccetta    Brighton (CO)    Final        207.20

4th    Julia Brink    Erie (CO)    Final        149.95

5th    Kendyl Tyson    Erie (CO)    Final        138.85

6th    Courtney Giordano    Erie (CO)    Final        131.20

7th    Sophia Wessbecker    Erie (CO)    Final        105.40

 

50 Free

Place    Name    School    Round    Splits    Time

*1st    Kambrie Payne    Erie (CO)    Final        00:27.56

2nd    Ava King    Erie (CO)    Final        00:29.11

3rd    Margaret Olson    Erie (CO)    Final        00:29.19

4th    Isabela Rollins    Brighton (CO)    Final        00:29.88

5th    Kylee Goforth    Brighton (CO)    Final        00:31.41

6th    Arriona Jones    Brighton (CO)    Final        00:33.84

 

100 Fly

Place    Name    School    Round    Splits    Time

*1st    Payten Irwin    Erie (CO)    Final        00:59.85

2nd    Emily Aten    Brighton (CO)    Final        01:02.07

3rd    Grace Schmidt    Brighton (CO)    Final        01:19.49

4th    Kylee Goforth    Brighton (CO)    Final        01:20.09

5th    Emma Fling    Erie (CO)    Final        01:22.69

6th    Gabriela Timmons    Erie (CO)    Final        01:30.81

 

100 Free

Place    Name    School    Round    Splits    Time

1st    Kambrie Payne    Erie (CO)    Final        01:02.06

2nd    Meredith Olson    Erie (CO)    Final        01:03.44

3rd    Raegyn Patzer    Erie (CO)    Final        01:04.39

4th    Brooke Hays    Brighton (CO)    Final        01:04.89

5th    Delaney Shafer    Brighton (CO)    Final        01:09.95

 

100 Back

Place    Name    School    Round    Splits    Time

*1st    Anna Lillie    Erie (CO)    Final        01:08.22

2nd    Ava King    Erie (CO)    Final        01:14.53

3rd    Jessica Wilkinson    Erie (CO)    Final        01:16.49

4th    Delaney Shafer    Brighton (CO)    Final        01:20.63

5th    Nicole Svanda    Brighton (CO)    Final        01:27.71

6th    Arriona Jones    Brighton (CO)    Final        01:28.77

 

100 Breast

Place    Name    School    Round    Splits    Time

1st    Emily Aten    Brighton (CO)    Final        01:17.51

2nd    Brenna Kaufman    Brighton (CO)    Final        01:23.84

3rd    April Fabre    Erie (CO)    Final        01:24.55

4th    Emma Maiocco    Erie (CO)    Final        01:26.11

5th    Margaret Olson    Erie (CO)    Final        01:29.91

6th    Stefania Calero    Brighton (CO)    Final        01:40.93

 

200 Free

Place    Name    School    Round    Splits    Time

1st    Mallory O’Keefe    Brighton (CO)    Final        02:06.11

2nd    Anna Lillie    Erie (CO)    Final        02:13.72

3rd    Meredith Olson    Erie (CO)    Final        02:24.95

4th    Brooke Hays    Brighton (CO)    Final        02:33.25

5th    Carlie Kaufman    Brighton (CO)    Final        02:52.06

6th    Sarah Allred    Erie (CO)    Final        02:58.25

 

200 Individual Medley

Place    Name    School    Round    Splits    Time

1st    Payten Irwin    Erie (CO)    Final        02:20.56

2nd    Lanee Keyes    Brighton (CO)    Final        02:32.30

3rd    Victoria Weerman    Brighton (CO)    Final        02:33.55

4th    Brenna Kaufman    Brighton (CO)    Final        02:50.45

5th    Anna Dunn    Erie (CO)    Final        03:15.08

 

500 Free

Place    Name    School    Round    Splits    Time

1st    Mallory O’Keefe    Brighton (CO)    Final        05:55.05

2nd    Anna Dunn    Erie (CO)    Final        06:13.70

3rd    Victoria Weerman    Brighton (CO)    Final        06:32.76

4th    Lanee Keyes    Brighton (CO)    Final        06:33.42

5th    Maria Pinedo    Erie (CO)    Final        07:13.28

6th    Leandra Thorpe    Erie (CO)    Final        07:48.84

 

200 Free Relay

Place    Name    School    Round    Splits    Time

*1st    Relay Team    Erie (CO)    Final        01:55.23

2nd    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:00.40

3rd    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:03.39

4th    Relay Team    Brighton (CO)    Final        02:04.51

5th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:08.29

6th    Relay Team    Brighton (CO)    Final        02:10.21

7th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:14.43

8th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:19.66

9th    Relay Team    Brighton (CO)    Final        02:21.01

10th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:25.48

11th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:35.49

12th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:48.61

 

200 Medley Relay

Place    Name    School    Round    Splits    Time

*1st    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:03.00

2nd    Relay Team    Brighton (CO)    Final        02:10.31

3rd    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:14.96

4th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:20.65

5th    Relay Team    Brighton (CO)    Final        02:24.90

6th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:25.69

7th    Relay Team    Brighton (CO)    Final        02:28.23

8th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:31.93

9th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:36.46

10th    Relay Team    Brighton (CO)    Final        02:43.52

11th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:50.71

12th    Relay Team    Erie (CO)    Final        02:59.54

 

400 Free Relay

Place    Name    School    Round    Splits    Time

*1st    Relay Team    Erie (CO)    Final        04:03.24

2nd    Relay Team    Brighton (CO)    Final        04:07.92

3rd    Relay Team    Erie (CO)    Final        04:43.93

4th    Relay Team    Brighton (CO)    Final        04:48.30

5th    Relay Team    Erie (CO)    Final        05:55.59

6th    Relay Team    Erie (CO)    Final        06:19.90

7th    Relay Team    Erie (CO)    Final        06:33.23